poniedziałek, 31 maja 2010

Wybory prezydenta RP 2010 w Hurghadzie

W ubiegłym roku po raz pierwszy Polak mieszkający na stale lub przebywający czasowo w Hurghadzie miał możliwość udziału w wyborach posłów do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja wyborcza była wówczas niska. W tym roku będzie można oddać swój głos w Hurghadzie, w wyborach prezydenckich. Mam nadzieje, że teraz więcej Polaków skorzysta z tej możliwości i dzięki temu udowodnimy polskim władzom, że decyzja o utworzeniu obwodu wyborczego w tym kurorcie turystycznym była słuszna.

Warto dodać, że Polonii zamieszkującej afrykańskie Wybrzeże Morza Czerwonego marzy się filia konsulatu RP w Hurghadzie. Miasto to jest tłumnie odwiedzana przez naszych turystów, a poza tym z roku na rok liczba osiedlających się tu Polaków jest coraz większa. Problemów i spraw wymagających kontaktu z konsulatem jest sporo. Niestety do polskiej placówki dyplomatyczno-konsularnej znajdujacej się w Kairze jest zbyt daleko.

Wracając jednak do wyborów prezydenckich pragnę poinformować, że w Arabskiej Republice Egiptu utworzone zostały dwa obwody głosowania w wyborach Prezydenta RP dla obywateli polskich przebywających w Egipcie. Obwody te to:

nr 49 w Kairze, z siedzibą w Ambasadzie RP, 5 Aziz Osman street, Zamalek;
nr 50 w Hurghadzie, z siedzibą Agape Clinic Center, Church street, Dahar.

Obywatele polscy, przebywający za granicą w dniu wyborów (czasowo lub na stałe), będą mogli wziąć udział w głosowaniu, jeżeli posiadają ważny polski paszport oraz zostaną wpisani, na podstawie osobistego zgłoszenia, do spisu wyborców sporządzonego przez Konsula RP w Kairze.

Zgłoszenie do spisu wyborców może nastąpić w każdej formie, np. drogą elektroniczną
przy czym z uwagi na uniknięcie ewentualnych błędów, wskazane byłoby zastosowanie przekazu elektronicznego na adres poczty mailowej konsulatu RP w Kairze
cairo.consul@msz.gov.pl

Zgłoszenie powinno zawierać:

nazwisko i imiona;

imię ojca;

datę urodzenia;

miejsce zamieszkania wyborcy w Polsce oraz w Egipcie;

numer ważnego polskiego paszportu, miejsce i datę jego wydania;

numer ewidencyjny PESEL.

Zgłoszenia można dokonać najpóźniej w 3 dniu przed dniem głosowania.

Uwaga!
Wymóg wcześniejszego wpisania do spisu wyborców nie dotyczy wyborców posiadających zaświadczenie o prawie do głosowania (uzyskane z właściwej Komisji Wyborczej w miejscu zamieszkania w Polsce).

Głosowanie odbędzie się 20 czerwca ( i ew. 4 lipca – II tura ) w godzinach 6.00 do 20.00 czasu miejscowego.

Informacja telefoniczna ws. wyborów +20227359583 wew. 7



Mapka informująca jak należy dotrzeć do obwodu nr 50 w Hurghadzie, z siedzibą Agape Clinic Center, Church street, Dahar (dzielnica Dahar, okolice kościoła koptyjskiego).

piątek, 21 maja 2010

Savoir vivre po egipsku

Każda Egipcjanka wie, że istnieje coś takiego jak etykieta ulicy i jeśli chce być uważana za kobietę prowadząca się moralnie powinna przestrzegać pewnych zasad dobrego wychowania.

Opuszczjąc mieszkanie lub dom muzułmanka musi mieć na sobie stosowny strój zakrwywajacy aurę (części ciała kobiety, które muszą być zakryte w obecności innych ludzi) i nie wolno jej używać perfum i robić makijażu. Może wyłącznie podkreslić oczy kohlem.

Idąc ulicą kobieta nie powinna rozglądać się zbytnio na boki i przypatrywać się ludziom, a w szczególności mężczyznom. Powinna unikać kontaktu wzrokowego z osobami przeciwnej płci,a ponadto ma mobowiązek spuszczać wzrok i zachowywać się skromnie.

Jeżeli na egipskiej ulicy nieznajomy mężczyzna zaczepi słownie samotną kobietę, to nie powinna mu w ogóle odpowiadać. Jeśli powie cokolwiek, np. daj mi spokój, zostanie to odebrane jako zachęta i mężczyzna będzie kontynuował.
Jedyna poprawna reakcja to spuszczenie wzroku, udawanie że się nikogo nie widzi i nic nie słyszy. Wówczas natręt odpuści sobie, bo wie, że ma do czynienia z kobietą moralną.

Gdyby tak zachowała się Polka w swojej ojczyźnie na pewno uznanoby ją za dziwaczkę, ale w państwach arabskich na takiej reakcji polega m.in. bon ton.

środa, 12 maja 2010

Ostrożnie z komplementami i pochwałami

Egipcjanie tak jak inne społeczeństwa muzułmańskie wierzą w usankcjonowaną przez islam siłę złego oka (al-ajn), spojrzenia. Złe oko przejawia się w pochwałach i komplementach, zwłaszcza wypowiadanych przez obcych, którzy chwaląc nie wypowiadają stosownej formuły islamskiej.

Na działanie bad eye najbardziej narażone są dzieci, kobiety w ciąży i obdarzeni niezwykła urodą ludzie, ale nie tylko. Sprzedawcy, handlowcy i przedsiębiorcy są równiez bardzo wyczuleni na tym punkcie i uważają, iż ludzkie złe spojrzenie może popsuć towar, zniszczyć negocjacje handlowe lub sprawić, że nie bęadą mieć klientów.

Na ścianach wielu sklepów i punktów usługowych oraz biur często można zauważyć jedną z trzech ostatnich sur z Koranu zabezpieczającą przed złym i zawistnym spojrzeniem.

Sprzedawcy szybko psujacych sie towarów jak owoce, warzywa oraz ryby, którzy nie mają swych straganów, a nawet stałych miejsc sprzedaży na targu (suku) wkładają pomiędzy swój asorymet tabliczki z rysunkiem symbolicznej dłoni.

Uniesiona w górę ręka (fotografie znajdujące się poniżej) symbolizuje zwyczajowy gest otwierania i zamykania dłoni wraz ze słowami Allahu Akbar (Bóg jest Wielki/Największy), który wykonuje się jeśli ktoś podziwia coś dobrego albo ładnego lub chwali kogoś i nie użyje zwrotu Ma sza Allah (Dobrodziejstwo Boga) lub Bismillah (W imię Boga).


Nasuwa się więc spostrzeżenie, że w Egipcie komplementy i pochwały należy stosować z umiarem i wypowiadać je umiejętnie.





sobota, 8 maja 2010

Sezon melonowy

W Egipcie właśnie jest sezon melonowy, który zaczyna się w kwietniu i trwa do końca lipca. Melony można takze kupić pod koniec roku kalandarzowego: w listopadzie i grudniu.
W sezonie prawie codziennie kupuję okrągłe żółto-zielone owoce pokryte białawą siatką, które w kraju faraonów nazywają się kantalop. Obieram je ze skórki, usuwam galaretowatą masę zawierajacą pestki, kroję i jem. Są pyszne!

Tutejsze melony nie są zbyt duże,ale mają soczysty, słodki i aromatyczny miąż! Egipcjanie bardzo lubią koktajl z melona, który można łatwo i szybko przygotować miksując kawałki tego owoca z wodą i dużą ilością cukru. Napój jest bardzo pożywny i kaloryczny. W Egipcie melony pełnią również funkcję dekoracyjną. Przyozdabia się nimi ciasta i desery oraz wieloowocowe koktajle.

Wyczytałam w necie, że ojczyzną melonów jest Afryka. Do dziś na tym kontynencie rosną dzikie ich odmiany. W Egipcie uprawa tych owoców znana była od najdawniejszych czasów. Melony odkryto na malowidłach ściennych w grobowcach faraonów. Starożytni Egipcjanie używali melonów jako pokarmu, do wyrobu napojów, a nawet jako lekarstwa. Nasiona jedli jako prażone lub solone.

Melony po raz pierwszy w Europie zaczęto uprawiać 1700 roku wokół zamku Cantalupo koło Rzymu na papieskich gruntach i stąd ich nazwa cantaloupe.



1kg melonów na suku (targu) w Hurghadzie kosztuje teraz 2,50 Le



sobota, 1 maja 2010

Pochmurny i deszczowy 1 maja w Hurghadzie

W tym roku obserwuję w Egipcie różne anomalia pogodowe. W drugiej połowie stycznia mieliśmy burzę z ulewą, marzec był wyjątkowo ciepły z wilgotnym tropikalnym powietrzem prawie takim jak w Tajlandii, kwiecień - raczej chłodny, a maj rozpoczął się deszczem!

Dzisiaj od samego rana niebo w Hurghadzie spowite było chmurami. Chwilami kropiło, a tylko od czasu do czasu wyglądało słońce. Ok. 15:30 nagle pojawił się bardzo silny wiatr, po którym zaczęło intensywnie padać. Egipcjanie nie dowierzali własnym oczom. Śmiali się na widok spadających z nieba kropli. Dzieci powychodziły na ulice, balkony i dachy domów by cieszyć się tak rzadko tu padającym deszczem. Natomiast turyści uciekli z plaż i spędzili resztę popołudnia w pokojach hotelowych. Po ok. 30 minutach deszcz ustał, ale dzień do samego końca był pochmurny.

Ci, którzy wybrali się na majówkę do Hurghady na pewno są rozczarowani zachmurzonym niebem, wiatrem i deszczem. Liczyli na słońce i wysoką temperaturę. A tu z jednego i drugiego nici.

Ciekawa jestem jakie będą kolejne miesiące? Czy globalne zmiany klimatu, które są zauważalne również w kraju faraonów nie spowodują, że wkrótce zdezaktualizuje się slogan turystyczny "Egipt - kraj, w którym zawsze świeci słońce" ?