piątek, 26 listopada 2010

Eszta khadra

Eszta znaczy po arabsku śmietana. Egipcjanie używają słowa eszta nie tyko gdy mają na myśli gęsty biały płyn otrzymywany z mleka, ale i w innych sytuacjach również. Np. jeśli mówią o czymś bardzo, bardzo dobrym lub smacznym. Mężczyźni mówią eszta, gdy widzą piękną kobietę.

Eszta khadra (dosłownie zielona śmietana) to w Egipcie nazwa pysznego owalnego owocu, który w sprzedaży pojawia się jesienią i można go kupić przez cały październik i listopad. Cena 1kg wynosi ok. 20 le. Tę delicję je się łyżeczką po usunięciu zielonej skórki. Nie należy zjadać czarnych pestek, które znajdują się w kremowym miążu, gdyż są trujące. Smak owocu można okreslić jako mieszankę ananasa, mango i truskawki.

Owoc cherymoi (ANNONA CHERIMOYA), bo tak nazywają go botanicy jest bardzo zdrowy, zawiera około 15% cukrów, witaminę C , jest również bogaty w wapń i fosfor. Zerwane dojrzałe owoce można przechowywać około tygodnia. Eszta khadra nadaje się do zjedzenia i ma najlepszy smak gdy jest miękka i skóra owocu zmieni barwę z zielonej na szarobrązową.

Poza Egiptem annona cherymoya uprawiana jest powszechnie w Chile. Występuje także w Peru , Ekwadorze, Kolumbii, Boliwii, Brazylii, Meksyku, Indiach oraz na Cejlonie. Esztę khadrą kupić można w Hiszpanii oraz w Izraelu.4 komentarze:

 1. Ależ bym spróbowała :) I te smaki - ananas, mango, truskawka - cały koktajl :) Ale w październiku to ja niestety muszę uczyć, uczyć, uczyć...

  OdpowiedzUsuń
 2. Moje komentarze u Ciebie znikają :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Moje też znikają, ale zaznaczam "reakcje" w razie gdyby się nie udało :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jadłam ten owoc w Indiach, tam nazywają go shareefah (w Urdu), albo custard apple. Jest pyszny :) Słodziutki. Trujące ziarenka wyglądają jak śliczne, lśniące, czarne kamyczki.

  OdpowiedzUsuń

Informuję, że komentarze niecenzuralne, obraźliwe, nie zwązane z treścią posta nie będą zamieszczane.