niedziela, 21 lutego 2010

Jeśli ktoś napije się wody z Nilu, to...

Asuan to zimowa stolica Egiptu. Miasto jest oblegane przez Egipcjan w ferie zimowe, które są w pierwszej połowie lutego. Asuan słynie z przepięknych wzgórz okalających Nil. Niesamowitych wrażeń dostarcza rejs feluką - tradycyjną łodzią żaglową. W tej części Egiptu można podziwiać zieleń palm kontrastują z otaczającym rzekę piaszczystymi wzgórzami, blokami skalnymi i żarem bezchmurnego nieba.
Po nadrzecznych kamieniach przechadzają się siwe i białe czaple. Znajdująca się w pobliżu Asuanu Wyspa Kitchenera jest w całości ogrodem botanicznym, a na Wyspie Elefantynie znajduje się hotel Oberoi oraz wioski nubijskie.

W Asuanie podróznik odnajdzie spokój i ciszę. Nikt ze sprzedawców pamiątek nie będzie go tu nachalnie zaczepiał.

Nil w Asuanie jest jeszcze w miarę czysty. Mówi się, że jeśli ktoś napije się wody z Nilu, to na pewno do Egiptu powróci. Pić wodę, mało kto z turystów się odważa. Widziałam jednak polską przewodniczkę, która podczas rejsu feluką nabierała wodę z rzeki szklanką i piła ją. A tak na marginesie, w Egipcie gaszenie pragnienia wodą niebutelkowaną grozić może zachorowaniem na żółtaczkę pokarmową typu A, cholerę lub lambliozę.

Nil uznawany jest za najdłuższą rzekę świata. Ma on 6700 km z tego w Egipcie znajduje się 1200 km. Wg niektórych danych, najdłuższa jest Amazonka i ta wersja pojawia się coraz częściej w różnorakich źródłach.
Nil rozdziela dwie pustynie Arabską i Libijską tworząc wzdłuż swojego biegu wąski pas życia. Już XVI wieków temu historyk grecki - Herodot w "Dziejach" napisał: "Egipt jest darem Nilu" Rzeczywiście gdyby nie Nil nie byłoby jednej z najstarszych i najwspanialszych cywilizacji.

W 1902 r. Egipcjanie zaczęli poważnie walczyć z kapryśną rzeką. Na Nilu wybudowano zaporę w Asuanie i następnie 7 zbiorników, umożliwiających nawadnianie pól nieprzerwanie przez cały rok . Na początku lat 60-tych XX w. rozpoczęto realizację projektu zbiornika siedmioletniego, który umożliwiłby nie tylko przetrwanie okresów kilkuletniej suszy, ale i nawodnienie nowych obszarów uprawnych. Był to okres, w którym „człowiek ujażmiał naturę". Tak powstała Wielka Tama Asuańska - Sadd el Ali.

Tama ma długość 3 600 m, szerokość u podstawy 980 m i 40 m u szczytu oraz wysokość 111 m. Budowę Wysokiej Tamy Asuańskiej dofinansował (1/3 kosztów konstrukcji) ZSRR. Związek Radziecki wysłał również do Egiptu swoich inżynierów i specjalistyczne maszyny.

Skutkiem budowy Wysokiej Tamy Asułańskiej było utwożenie w 1965 r. jednego z największych sztucznych zbiorników wodnych na świecie ( powierzchnia 5250 km², długość 510 km, pojemność całkowita 157 km³,a głębokość 180 m). Akwen ten nazywano imieniem ówczesnego prezydenta Egiptu — Jezioro/Zalew Nassera.

Spiętrzenie wód doprowadziłoby do bezpowrotnego zniszczenia zabytków w Abu Simbel i na wyspie File. Dzięki pomocy UNESCO zabytki zostały przeniesione w wyżej położone miejsca.

Przed wybudowaniem Wielkiej Tamy Asuańskiej ziemia przy Nilu była bardzo żyzna. Zapora na rzece zatrzymała wartościowe namuły pochodzące z Etiopii i Sudanu, które nurt Nilu przynosił od tysiącleci umożliwiając rozwój rolnictwa w Delcie. Egipska gleba od tej pory jałowieje i podlega erozji.

Gdyby nagle została zniszczona Wielka Tama Asuańska, to energię zakumulowanych wód Nilu porównać można by do bomby, której siła eksplozji równa się prawie całemu amerykańskiemu potencjałowi nuklearnemu. Fala czołowa posuwająca się z zawrotną szybkością miałaby jeszcze w stolicy Egiptu wysokość kilku do kilkunastu metrów, a w ciągu paru godzin mogłoby zginąć wiele milionów ludzi. Właśnie dlatego Wysoka Tama Asuańska jest jednym z najlepiej strzeżonych obiektów w Egipcie.

3 komentarze:

 1. Piękne zdjęcia i bardzo ciekawy post !

  Pozdrawiam
  Asia

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki, Fatma! Swietne fotki i fajny tekst. Bardzo, bardzo ciepłe pozdro. Kinga

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawe, tym bardziej że za dwa dni tam będę. Szkoda tylko, że jest tak gorąco ... a to dopiero luty.

  OdpowiedzUsuń

Informuję, że komentarze niecenzuralne, obraźliwe, nie zwązane z treścią posta nie będą zamieszczane.