piątek, 5 lutego 2010

Tancerki brzucha a Egipcjanie


Taniec brzucha uważany jest za najbardziej zmysłowy kobiecy taniec solowy. Jest on przede wszystkim popularny w Afryce Północnej, a także na Bliskim Wschodzie. Charakteryzuje się płynnymi ruchami bioder, brzucha, biustu i pośladków oraz ekspresywnymi wymachami rąk. Taniec wykonywany jest w rytm muzyki arabskiej. Najbardziej rozpoznawanym elementem tego tańca jest drżący ruch bioder określany słowem „shimmy”. W krajach arabskich taniec brzucha jest nazywany tańcem orientalnym bądź tańcem wschodnim (raks sharki).

Ojczyzną tańca brzucha jest Egipt. To w tym kraju raks sharki lub raks baladi ma wieloletnią tradycję.
Już w starożytnym Egipcie kobiety wykonywały rytualne tańce. Oddawały w ten sposób cześć bogini płodności i macierzyństwa - Izydzie. Egipcjanki okrywały wówczas biodra zwiewnym materiałem, który powiewał w ruchu i prosiły boginię o zapewnienie ciągłości rodu.

Od wieków ruchy składające się na taniec brzucha kobiety przekazują sobie z pokolenia na pokolenie. Każda Egipcjanka potrafi wykonać raks sharki, ale tańczy go najczęściej w domu przed innymi kobietami lub w sypialni przed mężem. Publicznie taniec brzucha wykonują tylko zawodowe tancerki.

Tancerki dzielą się na dwie grupy: tancerki ekskluzywne wykonujące raks sharki na wysokim poziomie artystycznym, które uświetniają uroczystości kulturalne lub występują w 5* hotelach w Kairze oraz Aleksandrii. Drugą grupę stanowią zwykłe tancerki uatrakcyjniające egipskie wesela oraz wieczory w hotelach na Wybrzeżu Morza Czerwonego, a także występujące w nocnych klubach.

Znane egipskie ekskluzywne belly dancers to: Samia Gamal, Nagua Faud, Soheir Zaki, Dina, Lucy, Raqia Hassan.
Większość egipskich gwiazd tańca brzucha zaczynała swoją karierę od występów w klubach nocnych. Jednakże największą popularność zyskały dzieki udziałowi w filmach fabularnych.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że tak popularny na całym świecie taniec brzucha w swojej ojczyźnie, czyli Egipcie jest społecznie nieakceptowany, a wykonujące go tancerki mają złą opinię. Jest tak dlatego, że islam zdegradował taniec brzucha i potępił wykonujące go publicznie tancerki. Powabne ruchy kobiety wykonywane podczas tańca brzucha uważane są za część jej aury i nie jest dozwolone, by pokazywała je ona komukolwiek innemu poza swoim mężem. Roznegliżowane belly dancers łamią równiez muzułmańskie zasady dotyczące ubioru kobiety.

Dlatego mino jasnych zakazów islamu wykonujące swoj zawód tancerki brzucha mają złą reputację. Dziewczęta, które publicznie prezentują raks sharki postrzegane są w kraju faraonów jak striptizerki Polsce, a często jako kobiety lekkich obyczajów. Toleruje się je jednak ze wzgledu na turystów odwiedzających Egipt i ku uciesze męskiej części populacji.

Pamiętam sceny z kilku egipskich filmów, w których mężowie okrywają marynarkami lub płaszczami przyłapane na tańcu brzucha żony i zabierają je z nocnych klubów, a następnie policzkują lub biją w domu. Upokożeni publicznym tańcem żon egipscy mężowie tracą swój honor bezpowrotnie.

2 komentarze:

  1. No proszę... I kto by się spodziewał...

    OdpowiedzUsuń
  2. Chciałabym umieć tak brzuszkiem powywijać.. ale to talentu trzeba ;-)
    :*

    OdpowiedzUsuń

Informuję, że komentarze niecenzuralne, obraźliwe, nie zwązane z treścią posta nie będą zamieszczane.