piątek, 26 lutego 2010

W Egipcie świętujem urodziny Prorkoka Muhammada (sall Allahu alayhi wa sallam)


Właśnie dziś jest ID MAULID AN-NABI, czyli święto urodzin Proroka Muhammada ( sall Allahu alayhi wa sallam). We wczesnym islamie nie było ono obchodzone. Zwyczaj świętowania tego dnia powstawał w X–XI w. w Egipcie, być może pod wpływem chrześcijan przywiązujących ogromną wagę do dnia urodzin Chrystusa.

Nie wszystkie autorytety muzułmańskie uznają to święto. Według wahhabitów, święto to jest sprzeczne z Koranem, ponieważ oddaje się cześć komuś innemu niż Allah (Bóg).

Dla muzułmańskich mistyków, sufich, uznających Muhammada (sall Allahu alayhi wa sallam)za "człowieka doskonałego", święto to ma ogromne znaczenie.

Tego dnia w meczetach recytuje się poematy opiewające Proroka (sall Allahu alayhi wa sallam. Poza tym ulicami przechodzą procesje i odbywają się uroczyste jarmarki.W Turcji to święto nazywa się Świętem Światła. W meczetach zapala się lampy i świece. Organizuje się zgromadzenia, na których  opowiada się budujące historie z jego życia. W Pakistanie święto to polega na wspominaniu Proroka (sall Allahu alayhi wa sallam), wspólnych spotkaniach i trwa cały miesiąc.

W Egipcie wszystkie dzieci czekają na id maulid an-nabi, bo tego dnia ojcowie przynoszą do domów specjalne słodycze. Te bardzo słodkie łakocie kupuje się na kilogramy. Sprzedawca wkłada je do ozdobnego kartonika i całe pudełko wiąże kolorową wstążką. Słodycze dostepne są w sklepach na 2-3 tygodnie przed id maulid an-nabi oraz kilka dni po nich. Poza tym okresem nie ma ich prawie w ogóle w sprzedaży. Dlatego też smakują szczegónie, bo Egipcjanie delektują się nimi tylko przez parę dni w roku.

Głownym składnikiem słodkości na id maulid an-nabi jest masa lukrowa wymieszana z wiórkami kokosowymi, rodzynkami, orzechami ziemnymi lub połączona z galaretką. W skład tych łakoci wchodzą również batoniki sezamowe, orzechowe i migdałowe. Poza prostokątnymi i okragłymi kształtami halała (słodycze) przybiera formy kogucików, koników, lalek, itp. Wszystko po to aby sprawdzić jak najwięcej radości najmłodszym entuzjastom święta.  

Egipcjanie składaja sobie życzenia i świetują ten dzień dodatkowa modlitwą, a często i postem, a kobiety przygotowują lepszy obiad. Tradycyjnie całe rodziny spotykają się po południu w domach, w restauracjach lub kawiarniach. Na wolnym powietrzu oragnizowane są minipikniki ze słodościami. W małych miejscowościach i na wsiach narzeczeni obdarowywują swoje narzeczone słodyczami i pewną kwotę pieniężna- ok.100 LE.

KULU SANA WINTU TAYEBIN!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Informuję, że komentarze niecenzuralne, obraźliwe, nie zwązane z treścią posta nie będą zamieszczane.