niedziela, 7 marca 2010

Foll - egipskie kwiaty o przepięknym intensywnym zapachu

Ponieważ jutro jest Dzień Kobiet, a w Egipcie czuć już wiosenną woń kwiatów, krzewów i drzew postanowiłam przedstawić Wam plumerię lub frangipanią. Arabskie określenie tego cuda to foll, czyli egzotyczne kwiaty o przepięknym intensywnym zapachu, które znaleźć można między innymi w hotelowych ogrodach na Wybrzeżu Morza Czerwonego.

Wyglądem przypominają frezje i zakwitają kilka razy w ciągu roku. W Egipcie widziałam tylko biało-żółte kwiaty rosnące na grubych gałęziach niskich drzewek. Wiem jednak, że w zależności od gatunku i odmiany uprawnej plumeria ma również kwiaty w innych barwach.

W Europie niektórzy uprawiają plumerię w doniczkach, w domach lub na balkonach. W sztucznych warunkach roślina ta nie jest zbyt wysoka, natomiast w krajach tropikalnych Azji Wschodniej, Ameryce Środkowej i Afryce osiąga rozmiary potężnych drzew, zwłaszcza plumeria biała i czerwona. Na kilku wyspach Pacyfiku takich jak Tahiti, Fidżi, Hawaje, Tonga i Wyspy Cooka frangipani jest używana do robienia lei, czyli naszyjnika wykonanego z kwiatów.

Kwiaty plumerii pachną wanilią i cytryną. Najlepiej rozkoszować się ich wonią wczesnym rankiem lub pod wieczór. Jako ciekawostkę dodam, że zapach który wydzielają wykorzystują kreatorzy perfum, m.in. Kenzo czy Versace.
5 komentarzy:

 1. Ciekawe, do kiedy kwitną te kwiaty, może w maju też będzie mi dane je powąchać :) przecudnie wyglądają :)

  OdpowiedzUsuń
 2. nie wiedzialam, ze te krzewy nazywaja sie plumeria. a znam je jako jasmin indyjski. http://images.google.com/images?hl=pl&rlz=1C1GGLS_plEG319EG319&q=indian%20jasmine&lr=&oq=&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi

  ciekawa jestem czy to ten sam kwiat czy cos wybitnie podobnego

  OdpowiedzUsuń
 3. Plumeria rośnie również w Indiach. Być może tam nazywa się ją jasmin indyjski. West indian jasmine wygląda dokładnie jak egipska folla.

  OdpowiedzUsuń
 4. pamiętam ją , pachnie pieknie , poznalyśmy się podczas mojej pierwszej wizyty w Egipcie , właśnie w marcu ;-)))

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie także wszyscy przedstawiali ten kwiat jako jaśmin indyjski. Mam w ogrodzie biały i liliowy. Co ciekawe na początku roku roślina ta gubi wszystkie lub niemal wszystkie liście (biały jaśmin robi to wcześniej), a następnie wypuszcza nowe i jak wiosną rozpocznie kwitnienie to kwitnie aż do późnej jesieni. U mnie jest nadal bez liści, za to mango kwitnie aż miło ...

  OdpowiedzUsuń

Informuję, że komentarze niecenzuralne, obraźliwe, nie zwązane z treścią posta nie będą zamieszczane.