piątek, 2 kwietnia 2010

Sham el Nessim - święto wiosny

Więcej niż kilka obecnych egipskich zwyczajów pochodzi z bardzo dawnych czasów, włączając w to święto znane jako Sham el Nessim.
Sham el Nessim dosłownie oznacza "wąchanie wiatru" i oznacza początek wiosny. Obchodzone jest w pierwszy poniedziałek po koptyjskiej Wielkanocy. Koptowie to egipscy chrześcijanie obrządku prawosławnego.

Święto związane jest z rolnictwem starożytnego Egiptu, dokładnie z obrzędami płodności, które później zostały dołączone do chrześcijaństwa i obchodów Wielkiej Nocy. Uważa się, że Egipcjanie byli pierwszymi,którzy świętowali to wydarzenie.

Wydaje się, że Sham el Nessim to wakacje tak stare jak Egipt. Nazwa święta w rzeczywistości pochodzi od starożytnego sezonu egipskich zbiorów, który był nazywany "Shamo". Zgodnie z kronikami Plutarcha, starożytni Egipcjanie ofiarowywali w tym dniu swoim bóstwom solone ryby, sałaty i cebule.

Spring festival zbiegał się z wiosenną równonocą i starożytni wyobrażali sobie, że ten dzień symbolizuje początek stworzenia. Data Sham El Nessim nie była ściśle ustalona. Święto było ruchome i co roku ogłaszane u stóp Wielkiej Piramidy w noc je poprzedzającą. Słowo "Shamo" tłumaczy się jako "odnowa życia", znaczenie to zmienili później koptowie na "shamm" (wąchanie lub wdychanie) i dodali słowo "nessim"(wiatr). Starożytni Egipcjanie pierwsi obchodzili święto Shamo w 2700 pne, pod koniec III Dynastii.

Koptyjscy duchowni jedzący śniadanie w dniu Sham el Nessim.

Sham el Nessim jest świętowane przez spożywanie tradycyjnej żywności, tzn. solonych ryby (makrele, sardynki), gotowanych malowanych jaj, cebuli dymki i sałaty. Jedzenie konsumuje się rano na łonie natury, siedząc na kocu lub macie rozłożonej na trawie.

W starożytnym Egipcie wierzono, że ofiary z ryb składane bogom zapewnią dobre zbiory. Ryby solone symbolizowały płodność i dobrobyt. Połowy ryb były obfite, gdy wody Nilu obniżały się po wiosennych powodziach, pozostawiając ryby w płytkich zbiornikach, z których można było je bez większego trudu wyłapać.


Jaja za czasów faraonów były barwione i wieszane w świątyniach jako symbole odradzającego się życia. Kolorowe jajka są nie tylko symbolami nowego życia, ale są również małymi dziełami sztuki, które cieszą oczy uczestników wiosennych egipskich pikników. Barwione jaja z czasów faraonów są bezpośrednimi poprzednikiem naszych dzisiejszych pisanek.

Zielona cebula (dymka) wydaje się mieć również szczególne znaczenie w Spring Festival. Odkryto, że w czasach starożytnych wpychano cebule do oczu mumii i rysowano to warzywo na ścianach grobowców. Dla dzisiejszych Egipcjan cebula ma inne znaczenie symboliczne. Chroni przed złym spojrzeniem i zazdrością, a poza tym ma właściwości lecznicze.Natomiast sałata daje poczucie optymizmu na początku wiosny.

Sham el Nessim to święto ogólnonarodowe, wolne od pracy i nauki. Nie wszyscy muzułmanie obchodzą pierwszy dzień wiosny. Sham el Nessim jest postrzegane w Egipcie jako święto związane z chrześcijaństwem a nie islamem. Jednakże wielu muzułmanów szuka pretekstu aby przełamać rutynę tygodnia i wyjechać tego dnia z rodziną poza miasto oraz spędzić czas na łonie natury, delektować się jedzeniem na świeżym powietrzu i powiewem wiosny.

Festival różni się w zależności od obszaru. W Aleksandrii tego dnia Montazah Palace otwiera swoje ogrody dla publiczności. W Sham el Nessim aleksandryjczycy podziwiaja i upajaja się zapachem prawie 20 tysięcy gatunków roślin. Na wolnym powietrzu występują folklorystyczne zespoły taneczne, odbywaj się pokazy i parady wojskowe oraz koncerty.
W miastach zlokalizowanych przy Nilu pikniki obywja się przy rzece. Ten, kto mieszka nad morzem je tego dnia śniadanie na plaży. Natomiast w pozostałych miejscowościach Egipcjanie spotykają się w parkach, ogrodach botanicznych, a nawet urżądzają sobie wycieczki do zoo.

W tym roku koptyjska Wielkanoc jest w tym samym czasie, co katolickie święta i Sham el Nessim będzie w najbiższy poniedziałek. Życzę wszystkim zdrowych i spokojnych świąt.

3 komentarze:

 1. Troszkę mnie nie było i widzę, że mam duże zaległości w czytaniu i oglądaniu :) Bardzo podobał mi się Dzień Matki :) Składam Ci życzenia zdrowych i radosnych świąt Wielkiej Nocy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fatmo....błagam ...śniadanie na plaży !!!! czemu tak dręczysz ludzi ??? !!! ;-)))Nam pozostaje tylko stół ;-(
  Święto widać radosne ,podobnie jak nasza majówka.Smacznego egipskiego jajeczka ! jo.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wesołych Świąt, smacznego jajka, mokrego dyngusa i wspaniałych podróży życzy Madzialena :)

  OdpowiedzUsuń

Informuję, że komentarze niecenzuralne, obraźliwe, nie zwązane z treścią posta nie będą zamieszczane.