poniedziałek, 31 maja 2010

Wybory prezydenta RP 2010 w Hurghadzie

W ubiegłym roku po raz pierwszy Polak mieszkający na stale lub przebywający czasowo w Hurghadzie miał możliwość udziału w wyborach posłów do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja wyborcza była wówczas niska. W tym roku będzie można oddać swój głos w Hurghadzie, w wyborach prezydenckich. Mam nadzieje, że teraz więcej Polaków skorzysta z tej możliwości i dzięki temu udowodnimy polskim władzom, że decyzja o utworzeniu obwodu wyborczego w tym kurorcie turystycznym była słuszna.

Warto dodać, że Polonii zamieszkującej afrykańskie Wybrzeże Morza Czerwonego marzy się filia konsulatu RP w Hurghadzie. Miasto to jest tłumnie odwiedzana przez naszych turystów, a poza tym z roku na rok liczba osiedlających się tu Polaków jest coraz większa. Problemów i spraw wymagających kontaktu z konsulatem jest sporo. Niestety do polskiej placówki dyplomatyczno-konsularnej znajdujacej się w Kairze jest zbyt daleko.

Wracając jednak do wyborów prezydenckich pragnę poinformować, że w Arabskiej Republice Egiptu utworzone zostały dwa obwody głosowania w wyborach Prezydenta RP dla obywateli polskich przebywających w Egipcie. Obwody te to:

nr 49 w Kairze, z siedzibą w Ambasadzie RP, 5 Aziz Osman street, Zamalek;
nr 50 w Hurghadzie, z siedzibą Agape Clinic Center, Church street, Dahar.

Obywatele polscy, przebywający za granicą w dniu wyborów (czasowo lub na stałe), będą mogli wziąć udział w głosowaniu, jeżeli posiadają ważny polski paszport oraz zostaną wpisani, na podstawie osobistego zgłoszenia, do spisu wyborców sporządzonego przez Konsula RP w Kairze.

Zgłoszenie do spisu wyborców może nastąpić w każdej formie, np. drogą elektroniczną
przy czym z uwagi na uniknięcie ewentualnych błędów, wskazane byłoby zastosowanie przekazu elektronicznego na adres poczty mailowej konsulatu RP w Kairze
cairo.consul@msz.gov.pl

Zgłoszenie powinno zawierać:

nazwisko i imiona;

imię ojca;

datę urodzenia;

miejsce zamieszkania wyborcy w Polsce oraz w Egipcie;

numer ważnego polskiego paszportu, miejsce i datę jego wydania;

numer ewidencyjny PESEL.

Zgłoszenia można dokonać najpóźniej w 3 dniu przed dniem głosowania.

Uwaga!
Wymóg wcześniejszego wpisania do spisu wyborców nie dotyczy wyborców posiadających zaświadczenie o prawie do głosowania (uzyskane z właściwej Komisji Wyborczej w miejscu zamieszkania w Polsce).

Głosowanie odbędzie się 20 czerwca ( i ew. 4 lipca – II tura ) w godzinach 6.00 do 20.00 czasu miejscowego.

Informacja telefoniczna ws. wyborów +20227359583 wew. 7Mapka informująca jak należy dotrzeć do obwodu nr 50 w Hurghadzie, z siedzibą Agape Clinic Center, Church street, Dahar (dzielnica Dahar, okolice kościoła koptyjskiego).

2 komentarze:

 1. A mnie w tym roku głosowanie wypada w Rabacie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwszą turę wyborów prezydenckich w Hurghadzie mamy juz za sobą. Przewodnicząca Obwodowej Komisji Wyborczej nr 50 z siedziba w Agape Clinic w Hurghadzie - Dominika Balcerzak poinformowała mnie, ze uprawnionych do głosowania w Hurghadzie było 416 osób, a głosowało 327. Został oddany jeden głos nieważny. Kandydaci na prezydenta zdobyli nastepująca liczbę głosów:

  MAREK JUREK 6
  JAROSŁAW KACZYŃSKI 46
  BRONISŁAW KOMOROWSKI 227
  JANUSZ KORWIN MIKKE 10
  ANDRZEJ LEPPER 0
  KORNEL MORAWIECKI 0
  GRZEGORZ NAPIERALSKI 24
  ANDRZEJ OLECHOWSKI 10
  WALDEMAR PAWLAK 3
  BOGUSŁAW ZIĘTEK 0


  II tura wyyborów prezydenckich odbędzie się 4 lipca br. Jeśli ktoś głosował w I turze w Polsce, a 4 lipca będzie na wakacjach w Hurghadzie i chce wziąć udział w wyborach musi przywieźć ze sobą stosowne zaswiadczenie uprawniające do głosowania lub może się zarejestrować elektronicznie https://wybory.msz.gov.pl/

  OdpowiedzUsuń

Informuję, że komentarze niecenzuralne, obraźliwe, nie zwązane z treścią posta nie będą zamieszczane.