piątek, 29 stycznia 2010

Egipski coiffeur


Tak sobie myślę, że w Egipcie damska fryzjerka nie miałaby dobrego interesu. No może z wyjątkiem dużych aglomeracji i miejscowości, w których mieszkają chrześcijanki.
Większość niezamożnych kobiet z małych miast i wsi odwiedza salony fryzjerskie (coiffeur harimi) sporadycznie, a niektóre są tam tylko raz w życiu - w dniu ślubu, aby uczesać się i umalować.

W Egipcie jest kult długowłosych kobiet. Gro muzułmanek zapuszcza włosy, a wszystkie panny na wydaniu obowiązkowo mają długie pukle (najczęściej do pasa), które pielęgnują same w domu. Higiena długich włosów to rytuał. Po ich umyciu szamponem lub mydłem Egipcjanki delikatnie je rozczesują, natłuszczają specjalnym olejkiem (na zdjęciu zielona buteleczka) i upinają w kok. Od czasu do czasu fryzjerka lub inna kobieta odrobinę podcinają dziewczętom końcówki włosów.

Zgodnie z nakazem religijnym wiekszość muzułmanek zakrywa swoje włosy chustką. Jednakże wiele panien młodych w dniu ślubu odkrywa je i z dumą prezentuje weselne fryzury,w które wpięty jest welon.

Damskie salony fryzjerskie różnią się zewnętrznie od tych europejskich. Przez okna i drzwi nie zobaczymy, co dzieje się w środku, gdyż uniemożliwiają to ciemne szyby, żaluzje albo spuszczone rolety. Fryzjerka damska oferuje swoim klientkom ścinanie, modelowanie, układanie i farbowanie włosów oraz depilację twarzy. W niektórych egipskich coiffeur harimi poza typowymi zabiegami fryzjerskimi wykonuje się również usługi kosmetyczne jak: henna, regulacja brwi, depilacja ciała, manicure, makijaż oraz nakłada maseczki na twarz.

Warto podkreślić, że islam zabrania zarówno kobietom jak i mężczyznom depilacji brwi oraz trwałego tatuowania ciała. Kobiety nie powinny się malować, gdy wychodzą na zewnątrz mieszkania. Ale jak najbardziej zaleca się upiększanie, w tym robienie makijażu, w domu dla męża.

Do malowania oczu dopuszczane jest stosowanie kohlu. Kohl jest to czarny proszek przechowywany w malutkiej buteleczce, który nakłada się cieniutką szpatułką. Spełnia on funkcję czarnej kredki do oczu. Można stosować go również jako kredkę do brwi i cień.Dodatkową zaletą oryginalnego kohlu jest to, że zamyka naczynka krwionośne oka i powoduje, że białka wydają się bielsze. Oprócz funkcji kosmetycznej kohl spełnia rolę zdrowotną. Egipcjanie uważają go za środek profilaktyczny i leczniczy. Na zdjęciu pierwszym kohl znajduje się w drewnianym pojemniczku po lewej stronie.


Ogromnie ważne jest w Egipcie usuwanie owłosienia. Każda panna młoda przed ślubem poddaje się zabiegowi depilacji całego ciała. Kobiety usuwają jej włosy również z pleców i rąk.Do wykonania tego zabiegu tradycyjnie używa się halały, czyli lepiącej masy wykonanej z rozpuszczonego w wodzie cukru z dodatkiem, np. soku z limonki. Na pierwszym zdjęciu okrągłe, czerwone pudełko ze słabo widocznym napisem easy sweet, to właśnie halała. Masę ugniata się w rękach, aż do uzyskania białego koloru, a następnie dociska się do skóry i energicznie odrywa pod włos, czyli w górę. Zabieg jest bolesny, ale skuteczny, a efekt utrzymuje się długo. Małe włoski z twarzy usuwa się za pomocą nici krawieckich.

Mężczyźni bardzo dbają o swój wygląd zewnętrzny. Wielu bywa w męskim salonie fryzjerskim (coiffeur regali) co dwa tygodnie. Poza skróceniem, ułożeniem włosów i goleniem, panowie poddają się zabiegom farbowania włosów, nawilżania cery (maseczki) i depilacji twarzy za pomocą nici. Ten ostatni zabieg jest bardzo popularny w Egipcie i nazywa się fatla. Na bocznym zdjęciu widać jak fryzjer usuwa właśnie nićmi drobne włosy z policzków.

2 komentarze:

  1. osobiscie uwazam, ze robienie sobie fatli i innych zabiegow typu farbowanie wlosow przez mezczyzn jest obrzydliwe. to znaczy ja ogolnie nie lubie tego typu mezczyzn, ale przyznam tez ze w moim otoczeniu jest ich malo.
    natomiast z mojego doswiadczenia wynika ze kazdy salon fryzjerski damski oferuje fatle i zabiegi kosmetyczne a nie tylko niektore. zreszta fatla popularna jest juz tez w Polsce, bo np. w USA juz od bardzo bardzo dawna. takze gwiazdy hollywood ja stosuja (ang. threading). a halała po polsku to masa cukrowa :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fatmo brawo! wspaniały post! Przeczytałam go z wielkim zainteresowaniem . Jak wszędzie tak i w Egipcie spotyka sie ludzi mniej lub bardziej zadbanych ,powiem jednak szczerze ,że właśnie w tym kraju ze zdziwieniem zauważyłam jak bardzo męzczyźni dbaja o swój look i urodę .Nie wiem ? Może miałam szczeście do wyselekcjonowanych przystojnych i zadbanych męzczyzn stanowiących obsługę mojego świetnego hotelu , do pachnących sprzedawców w dobrych butikach....Tym co mnie też ujęło był doskonały stan uzębienia wiekszości młodych ludzi / może stomatologia i medycyna będzie też dla Ciebie tematem Fatmo ? Chętnie poczytam./ A ten arcyprzystojny pan na ostatnim zdjeciu jakiś mi znajomy ;-))))

    OdpowiedzUsuń

Informuję, że komentarze niecenzuralne, obraźliwe, nie zwązane z treścią posta nie będą zamieszczane.